Milujete kávu, ale nechcete kvůli každému šálku odbíhat do kavárny? S našimi radami bude váš doma připravený nápoj chutnat jako od zkušeného baristy.
Čerstvost
Základním předpokladem je samozřejmě čerstvost a kvalita použité suroviny. Tu však nelze posuzovat jen podle ceny, mnohem podstatnější je způsob, jak s ní zacházíme. Mletá káva se kazí rychleji než celá zrnka, proto je opravdu důležité kávu namlít až těsně před přípravou. Dokonce i ve vzduchotěsné plechovce vydrží káva maximálně měsíc.
O chuti výsledného nápoje rozhoduje kromě kvalitní vody i hrubost mletí kávových zrn. Jemné mletí je vhodné pro přípravu turecké nebo arabské kávy v džezvě, středně hrubé mletí pro vaření kávy v moka konvičce a hrubé mletí, kdy zrnka připomínají cukr krystal, se hodí do french pressu.
Příprava
A jaký druh přípravy kávy je vhodný právě pro vás? Záleží na tom, kolik času a peněz máte v úmyslu investovat. Nejdražší, ale také nejjednodušší možností je pákový či automatický kávovar. Příprava kávy je velice rychlá, ale u levnějších typů lze jen těžko ovlivnit výsledek.
Zato při použití french pressu je jen na vás, jak silný nápoj vznikne. S moka konvičkou se nejvíce přiblížíte chuti pravého italského espressa. Za vyzkoušení stojí i složitější přístroje jako je aeropress či vakuum pot, při použití džezvy si zase připravíte pravou tureckou kávu jednou z nejstarších metod vůbec.
Čistota
Protože káva na vzduchu žlukne, je velmi důležité mlýnek i kávovar často čistit. Naopak moka konvičku není vhodné drhnout drátěnkou. Znalci vědí, že kávová sedlina na stěnách konvičky přispívá ke zvýraznění aroma. A na závěr pamatujte, že vůně kávy také nejlépe vynikne v zaoblených šálcích, z těch otevřených vyprchává rychleji.
Autor: Jana Jůzová